Jeseň definitívne zaklopala na dvere a častokrát sa už vonku nedá hrať. To však neznamená že sa o prírode nedá niečo nové naučiť. Lístie je nádherne sfarbené a priam láka na aktivitu s ním. Dnes sa pokúsime pozrieť sa na žilky listu a naučiť sa niečo o nich.
Prvá vec ktorá nás na liste zaujme (okrem farby) sú malé čiarky - žilky listu. Sú ako čiary života listu. Čas kedy ešte listy boli súčasťou stromu, voda a živiny z koreňa prúdili cez žilky až do končekov listu. Malého prieskumníka určite bude zaujímať aj prečo listy na stromoch v jeseni menia farbu a opadávajú. Je to spôsobené tým, že v tomto období sa im končí vegetačné obdobie a pripravujú sa na hibernáciu, čiže odpočinok. Stromy sa snažia zbaviť častí, ktoré by sa im počas zimy mohli poškodiť. Zelené farbivo, chlorofyl, sa z listov postupne stráca a začínajú sa zafarbovať dožlta alebo dočervena. Chemické procesy v stopke listu neskôr vedú k tomu, že oslabia jej pletivo a list spadne na zem.
Zaujímavé je taktiež to, že aj na starých a suchých listoch stále môžeme vidieť žilky.
Následne si môžeme tenkou fixou zvírazniť žilky na listoch. ...a vyzerá to potom takto:
Ďalšie fakty:
Stromy môžu byť opadavé alebo neopadavé/stálozelené
Opadavé stromy sú tie ktoré strácajú svoje listy na jeseň (alebo v trópoch na začiatku sucha).
Stálozelené stromy väčšinou neopadávajú a stále vyzerajú zeleno.
Dôvod prečo opadavé stromy opadávajú je, že podmienky potrebné pre rast sa stanú príliš obtiažne. S príchodom jesene, dni sa stanú príliš krátke a nie je už dostatok slnečných lúčov pre niektoré stromy aby ďalej rástli, hlavne pre tie ktoré majú veľké listy. Tieto stromy opadajú a čakajú na jar kedy vyrasú nové listy.
Inšpirácia a obrázky:
https://gosciencegirls.com/autumn-leaf-veins/